Single tasking vs. multitasking

Pojem multitasking pozná snáď väčšina z nás. Spájame si ho s tým, že dokážeme robiť viacero veci naraz. Viete však čo je pojem singletasking, ako vám môže pomôcť, ba dokonca zjednodušiť život? V tomto článku vám o tom poviem viac.

Multitasking, teda súčasné riešenie viacero úloh naraz je v tejto dobe údajne jednou z dominantných čŕt produktivity a efektivity. Akonáhle nieste v multitaskingu dobrí, nemôžete sa ani označovať za produktívnych jedincov.

Princíp multitaskingu si môžeme predstaviť na príklade žonglujúceho klauna. Tento klaun žongluje minimálne s piatimi loptičkami naraz, pritom má len dve ruky.

Tak ako klaun, aj my v každodennom živote riešime mnoho veci súbežne – píšeme niečo na počítači, sme aktívny na sociálnych sieťach, zdieľame fotku, zároveň telefonujeme, značíme si niečo do poznámkového bloku.

Údajne takto sa správa produktívny, či efektívny človek. Je to skutočne pravda?

Dnes, kedy svetu vládnu múdre telefóny, tablety, či počítače, dokážeme robiť desať vecí naraz, preto samotný pojem multitasking už nesúvisí len s produktivitou, či efektivitou – je to životný štýl. Z môjho uhla podľadu toto nie je to zdravý životný štýl a rozhodne nemusí byť ani ten najefektívnejší. Prečo?

  • Multitasking je menej efektívny, pretože pre každú novú úlohu prehadzujeme rýchlosti a potom sa zase vraciame do pôvodného tempa.
  • Multitasking je zložitejší, tým pádom pri ňom vzniká viac stresu a robenie chýb z nepozornosti.
  • Náš mozog vie v danom čase zvládať iba jednu vec a iným nevenuje pozornosť.

Dovoľte mi jeden experiment s vašou predstavivosťou. Predstavte si ako alternatívu k multitaskingu život, kde v danej chvíli riešite iba jednu jedinú úlohu – vaše sústredenie a fokus sú iba na tejto jednej úlohe.

Singletasking vám dáva pocit myslenia z nadhľadu a dokonalú kontrolu nad úlohou, ktorej sa práve venujete.

Poďme teda ďalej a následne si predstavte, že po rannej hygiene a vypití vody si budete si čítať knihu. Nemyslíte na nič iné, len na čítanie knihy.

Ste v danom okamihu plne sústredný len na túto aktivitu.

Čítaniu sa venujete najlepšie ako viete.

Potom sa naraňajkujete a vychutnáte si každý chutný kúsok čerstvo pripraveného jedla.

V práci budete robiť vždy jednu úlohu a každej úlohe sa budete venovať s plným sústredním a nasadením.

Budete tráviť čas so svojimi milovanými osobami, ako keby na ničom inom nezáležalo, ako keby nič iné neexistovalo.

Možno si poviete, že sa mi to hovorí jednoducho. Áno, máte pravdu, znie to jednoducho a krásne, pointa je však v tom, že všetko, čo za niečo stojí si vyžaduje nejaké úsilie a uplatnenie v našom každodennom živote. Preto vám odporúčam nasledovné.

1. Uvedomte si, čo v danom momente robíte.

V momente, keď sa do niečoho pustíte, venujte viac pozornosti tomu, že ste sa pustili do novej činnosti. Pokiaľ niečo robíte, skutočne si uvedomujte, že to robíte. Zároveň si buďte vedomý aj svojho nutkania pustiť sa do niečoho ďalšieho. Uvedomovanie je prvý dôležitý krok k singletaskingu.

2. Sústreďte sa, teda zbavte sa rozptyľovania.

Pokiaľ si chcete čítať knihu, či článok, neriešte nič iné – ste tu len vy a kniha, poprípade článok. Ak píšete email, či dôležitú správu na sociálnej sieti, zavrite (poprípade minimalizujte) všetko ostatné, čo máte aktuálne spustené.

V prípade, že riešite dôležitú pracovnú úlohu, pri ktorej potrebujete rozmýšľať a byť sústredný, vypnite všetko, čo vás môže rozptyľovať.

3. Dva krát merajte a raz strihajte, inak povedané vyberajte rozumne.

Nezačínajte robiť niečo len tak. Radšej o tom popremýšľajte – skutočne chcete mať pustený seriál? Naozaj chcete teraz vybavovať emaily? Je táto úloha, ktorú teraz chcete robiť tá najdôležitejšia?

4. Ponorte sa do toho, čo robíte, držte pozornosť a zameranie.

Pokiaľ si chcete urobiť obed, tak smelo do toho, no majte na pamäti plné sústredenie na túto aktivitu. Ak chcete viesť konverzáciu, naozaj počúvajte a buďte duchom prítomný.

5. Trénujte a aplikujte vo svojom živote.

Singletasking nie je niečo, čo sa naučíte zo dňa na deň. Môžete začať hneď teraz, no pravdepodobne v tom nebudete najlepší hneďt. Vydržte.

Trénujte denne, v priebehu dňa. Nerobte nič iné, len trénujte. Tréningom sa vám singletasking dostane do krvi, teda vytvoríte si návyk.

Tento článok bol napísaný pre portál psych.sk a jeho verziu nájdete na tomto odkaze: Singletasking: 5 jednoduchých rád, ako robiť svoju prácu oveľa efektívnejšie




Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

%d blogerom sa páči toto: