WordCamp Bratislava 2017

Článkom ukazujem cestu, ako ísť za niečim, čo vo svojom živote naozaj chceš. V našom meste každý mesiac organizujem stretnutie nadšencov WordPress, kde preberáme rôzne témy a diskutujeme o nich. Spoločne sa posúvame a pomáhame si.

Ako som to dokázal, čo ma k tomu viedlo a aká bola moja cesta? Opisujem 10 míľnikov cesty k organizovaniu WordCamp Bratislava 2017.

Fúúú. Už sú to takmer dva mesiace, ktoré uplynuli od konferencie s názvom WordCamp Bratislava 2017 a ja stále nemám vytvorený článok o tom, ako bolo…

Zamyslel som sa a vstúpil si do svedomia. „Proste to urob a neodkladaj to na potom!“

Faktom je to, že od konferencie ubehlo už pár týždňov, no prakticky ešte doteraz príde reč na WordCamp a moju cestu – ako som sa k tomu dostal a ako to dopadlo.

Toto je článok, ktorý opisuje moju cestu k #wcbratislava 2017, ale aj video report zo samotnej konferencie.

Každá cesta má svoj cieľ, progres a míľniky. Rozhodol som sa tvoriť článok v tomto kontexte a opísať hlavné míľniky mojej cesty k organizovaniu WordCamp Bratislava 2017. Môže to slúžiť ako inšpirácia pre tých, ktorí sa rozhodnú zapojiť do komunity WordPress Slovensko alebo chcú pomôcť organizovať.

Míľnik 0: WordPress sa stal súčasťou mojich osobných a pracovných aktivít

WordPress sa stal neoddeliteľnou súčasťou môjho fungovania v tomto digitálnom svete. Vďaka WordPress mám identitu na internete a budujem povedomie o projektoch, či značkách na ktorých pracujem.

Od roku 2013 som vďaka blogu a web stránkach bežiacich na WordPress získal prvých fanúšikov, zákazníkov, klientov, ale aj kamarátov.

Budoval som značku, projekty a rozvíjal sa …

Míľnik 1: Hľadáme nových členov tímu WordCamp Bratislava

Robím si čosi na web stránke a zrazu ma upútal nový článok na nástenke v sekcii „WordPress udalosti a aktivity“. Klikám na odkaz s názvom Hľadáme nových členov tímu WordCamp Bratislava. Po prečítaní článku neváham ani minútu a vravím si:

„Why not?“ Toto môžem a hlavne chcem! Je to výzva.

Urobil som rozhodnutie, o ktorom s odstupom času môžem povedať, že z časti zmenilo môj život a posunulo ma do ďalších levelov v osobnom i pracovnom živote.

Napísal som email a po určitom čase som bol v tíme.

Míľnik 2: Ooops, ale ja som z východu. To vôbec nevadí!

Zo začiatku som sa cítil trošku zmätene. Určite tento pocit poznáš aj ty, keď s ničim novým začínaš. Bola to pre mňa ďalšia výzva – naučiť sa efektívne spolupracovať na diaľku a zladiť túto dobrovoľnícku činnosť s mojim pestrým harmonogramom.

Sme však v digitálnej dobe a takmer všetko sa dá riešiť aj na diaľku. Respektíve úlohy a činnosti, za ktoré som bol zodpovedný ja, som vedel riešiť v online priestore.

Míľnik 3: Kreatíva a moje úlohy

Nebudem obšírne opisovať, čo všetko bolo nutné a na čom všetkom sa pracovalo – ver mi, bolo toho docela dosť. Je dobré si to okúsiť, pretože získaš mnoho zručností, vedomostí, či kontaktov.

Moja rola a úlohy sa prevažne točili okolo sociálnych médií a z časti copywritingu, teda bol som social media típek, ktorý pripravoval tie super posty na Facebooku a Twitteri pod taktovkou WordPress Slovensko a samotnej udalosti WordCamp Bratislava 2017.

Ďalšou úlohou, na ktorej som sa z časti podieľal, boli spíkri. Je potrebné zahovoriť dobrých a kvalitných spíkrov, ktorí majú čo povedať a odovzdať svoje skúsenosti a návody.

Úlohy, ako diskusia a komentáre v Basecampe, konzultovanie, vymýšľanie, pravidelné call meetingy cez Google Hangout a iné ani nebudem obšírne rozoberať, pretože toto je štandard – ak pracuješ na nejakom projekte, či pripravujše nejakú väčšiu konferenciu s tímom ľudí.

Míľnik 4: Wow! Už je nás 200. Sorry – 215. Ibažeby viac?

Blížime sa k cieľu. Osobným míľnikom pre mňa bol počet 200 prihlásených účastníkov. Toto bol môj cieľ a zároveň aj cieľ príspevkovej kampane skrz Facebook. Aby ľudia o tom vedeli a spoznali všetky aspekty, prečo sa oplatí kúpiť lístok a prísť na podujatie.

Podarilo sa…

Vtedy som si povedal:

Paráda! Toto bude že riadna šupa konferencia a už som sa nevedel dočkať – tešil som sa a zároveň som mal obavy, či všetko prebehne tak, ako plánujeme.

Posledné dva týždne pred konferenciou boli veeeľmi zaujímavé 🙂 

Deň pred konferenciou som mal záverečnú prednášku a výučbu v inovatívnom projekte Vzdelávanie 2.0 na Ekonomickej fakulte UMB v Banskej Bystrici, čiže makal som na viacerých frontoch ako drak – a to nehovorím ešte o novej službe, ktorú som uvádzal na trh v rámci mojej spoločnosti.

Tlak bol riadny, no hnacou silou mi bola vízia, ktorú som si na tento rok napísal.

Po konferencii som sa vrátil späť do Banskej Bystrice, pretože sme mali záverečné ukončenie spomínaného predmetu, čiže prakticky ďalšia mini udalosť, na ktorej som pracoval viac ako pol roka a nemohol som si dovoliť zmierniť tempo.

Míľnik 5: WordCamp Bratislava 2017

Pre mňa WordCamp začal už v piatok večer, kedy sme mali „spíker dinner“ a zároveň priestor na neformálnu diskusiu pri pivku.

Míľnik 6: 2 hodiny do oficiálneho začiatku konferencie

Ekonomická Univerzita v Bratislave bola miestom konania tejto konferencie. Pred samotným začiatkom bolo nutné pripraviť prakticky všetko – od prvého kontaktu s účastníkmi (registrácia) až po nálepky na stenách typu „WC“.

Jednoducho pripravovalo sa všetko, čo bolo potrebné, aby WordCamp prebiehal tak, ako má a aby si ho účastníci čo najviac užili a vyťažili z neho maximum.

Míľnik 7: Video report hovorí za všetko

Míľnik 8: After párty

Afterka bola krásnou bodkou za celým sobotňajším dňom. Zišlo sa nás neúrekom, za čo sme boli radi, pretože aj to svedčilo o tom, že tohtoročný WordCamp mal u ľudí úspech. Atmosféra bola uvoľnená – bol to čas kedy som konečne po celom dni mohol vypnúť a chillovať aspoň chvíľu.

Míľnik 9: Contributor Day

Contributor day sa konal v nedeľu. Tam nás bolo už podstatne menej. Podstata tohto dňa je v tom, že sa prispieva do komunity – robia sa preklady, plánujú lokálne meetupy, či iné záležitosti spojené s WP komunitou u nás na Slovensku.

Míľnik 10: Vytvorenie lokálnej skupiny WordPress Humenné a prvý WordPress meetup v meste

Myslíš si, že toto bol koniec mojej cesty? Kdežeee… 🙂

Práve naopak! WordCamp mi otvoril nové možnosti a priniesol nové výzvy.

Počas mája 2017 som vytvoril lokálnu fb skupinu WordPress Humenné a naplánoval 1. WordPress meetup v našom meste.

Predsavzal som si šíriť dobré meno komunity a aj samotný WordPress v mojom meste a pravidelne každý mesiac organizujem stretnutie nadšencov WordPress, kde preberáme rôzne témy a diskutujeme o nich. Spoločne sa posúvame a pomáhame si.

Míľnik X: Inšpiratívne zhrnutie.

Tento článok som napísal preto, lebo chcem ukázať, že ak niečo vo svojom živote naozaj chceš, tak CHOĎ ZA TÝM! Nevyhováraj sa, nehľadaj prekážky, ale bojuj s tým a zdolaj to!

Máš cieľ, máš cestu a tá ti prinesie rôzne míľniky. Neboj sa ich, ale daj ich – zvládni to! To, čo je na konci (možno začiatok novej cesty) ti prinesie vytúžené ovocie a pocity, ktoré je ťažko opísať slovami. Zaži si to.

Cesta ti ponúka zážitky, výzvy i pády vďaka ktorým sa z teba stáva lepší človek, ktorý neustále NAPREDUJE so svojim životom.

Aká je TVOJA cesta? Kam kráčaš? Kde chceš byť za 3 mesiace?

Rob to, čo ťa baví, buď sám sebou a v tom najlepšom prípade – nechaj si za to platiť 😉 #rbmcmb #robimcomabavi
Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

%d blogerom sa páči toto: